Which Supermarket Or Grocery Store Do You Usually Shop In?

Discussion in 'Shopping & Sales' started by Ken Anderson, May 10, 2018.

  1. Yvonne Smith

    Yvonne Smith Greeter
    Moderator Registered

    Joined:
    Jan 21, 2015
    Messages:
    5,984
    Likes Received:
    8,940
    I really, really like Aldi’s also ! It is further away from us, but it is located right next to my favorite thrift store; and the thrift store has senior discount on everything each Tuesday; so when I go to the thrift store, then I also go to Aldi.
    Ours has eggs for about 27 cents a dozen, are yours that cheap ?
     
    #76
  2. Maggie Mae

    Maggie Mae Active Member
    Registered

    Joined:
    Sep 24, 2018
    Messages:
    75
    Likes Received:
    187
    Wow that's quite a price for eggs ! No I have not seen them that low in years! Stock up .. they do last a while .. just be sure to check the use by date.

    I found the best candy bars at Aldi and apparently that is the only place you can get them. The salsa is delicious and in fact we like it better than the name brands we have been buying. Hubby found a giant frozen pizza he said was the best frozen he has ever eaten. The bread prices are unbeatable. The only thing I wasn't impressed with was the meat prices .. they are the same as Giant Eagle but everything else has been great.

    I've not tried the paper products yet so that will be yet to come.
     
    #77
    Yvonne Smith likes this.
  3. Yvonne Smith

    Yvonne Smith Greeter
    Moderator Registered

    Joined:
    Jan 21, 2015
    Messages:
    5,984
    Likes Received:
    8,940
    The eggs are always that price, maybe for the last whole year; so it must be a leader that they do to get customers in. Milk is usually under $1 a gallon, and the fresh fruit and veggies are always really fresh, and competitively priced.
    Since we have been shopping there, we have deviled eggs and egg salad sandwiches a lot more often that we usually did, for sure !
    We tried their TP the last trip (the large pack) and it is as good as what we were getting from Amazon or Sam’s Club.
    I haven’t tried the frozen pizza, but they usually have fresh pizza for about $6, and it is a huge one, with everything on it. Again, comparable to Sam’s.

    We also get their whey protein powder and sometimes the protein bars , and they are delicious, too. The whey is cheaper than name brands, and comparable to Muscle Tech or Body Fortress whey.
     
    #78
  4. Peter Renfro

    Peter Renfro Member
    Registered

    Joined:
    Sep 13, 2018
    Messages:
    25
    Likes Received:
    28
    We use several. In our little town we have a "Big M" an independently owned store. Wal-Mart 20 miles away was kicking their but so they began to promote their meat. Very good stuff. Most everything else is too expensive. We also go to Wegmans quite a bit. Wow what a store that is!. Can be expensive if you don't buy store brand,but they have a vast array of stand alone departments that no other store can match. Deli, bakery, cheese shop,floral shop, ethnic foods. Amazing store. Finally we use Wal Mart for prepared foods and such. Produce in our area sucks in general with Wal Mart having the worst. There is a Mennonite store called Sauders that has the bst in season produce and packaged all the way from single piece to canning quantities. We love Pennsylvania Freestone Peaches. They are only available for a couple of weeks. I bought a peck and we canned a bunch of them.
     
    #79

Share This Page